Wystawy w Muzeum Szlachty Mazowieckiej
Warto zaczerpnąć kultury i wybrać się na jedną z wystaw oferowanych przez miejscowe Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Jest co podziwiać!
Nasze regionalne Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie od dawna prowadzi najróżniejsze działania, które mają przybliżyć lokalnej społeczności wszelkiego rodzaju kulturę. Konsekwencją podjętych działań przez pracowników muzeum są wystawy, prace konserwatorskie, wydawnictwa, warsztaty, kameralne koncerty, wykłady, eventy plenerowe i wiele innych. Wydarzenia są organizowane co jakiś czas, jednak muzeum posiada stałe bardzo interesujące wystawy, które warto zwiedzić. Lato to świetna okazja, aby spożytkować wolny czas na zapoznanie się z lokalną kulturą oraz historią.
W skład muzeum wchodzą trzy placówki zlokalizowane w różnych miejscach. Każde z wyróżnionych miejsc posiada stałe wystawy warte zwiedzenia:
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
ul. Zamkowa 1, tel. 23 672 40 64
Temat wystawy: Fakty i mity ciechanowskiego zamku
Temat wystawy: Księstwo Mazowieckie 1200-1526: intrygi, trucizny i smok czyli 300 lat niezależnego Mazowsza
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
06-400 Ciechanów, ul. Warszawska 61A, tel./fax 23 672 53 46, 23 672 94 58;
Budynek Ekspozycyjny, ul. Warszawska 61, tel. 23 672 55 87
Temat wystawy: Rzeźba ludowa z kolekcji Heleny i Mariana Przedpełskich.
Wystawa ukazuje bogatą kolekcję rzeźby ludowej z terenu Ziemi Zawkrzeńskiej. Rzeźby, które znajdują się w zbiorze datowane są na początek XIX w. Niestety ich autorzy są nieznani. Inne z kolei pochodzą z lat 30-50 XX wieku, a ich źródłem był „Ośrodek Sierpeckich”. Kolekcja pochodzi od Mariana Przedpełskiego. Badacza terenów Mazowsza Północnego i również popularyzatora sztuki ludowej.
Temat wystawy: Rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze z darów Kazimierza Bobińskiego.
Wystawa przedstawia wygląd dawnej wsi. Ukazuje dawne maszyny, pojazdy, narzędzia, skrzydła wiatraka, przydrożny krzyż, wiejski dom, kuźnię, warsztat tkacki, drewniany wóz, dawne powozy, karety, miejsce pracy dawnych rzemieślników. Twórcą tego dzieła jest Kazimierz Bobiński, który wykonał pracę z drewna oraz metalu. Pan Kazimierz jest mieszkańcem Ciechanowa, który podkreśla, że dzieło stworzył na bazie pamięci ze swojego życia z młodych czasów.
Temat wystawy: Utracony świat – ślady rodzin żydowskich w Ciechanowie do roku 1942.
Ekspozycja ma na celu przybliżyć historię kultury żydowskiej oraz jej tradycję. Wystawa przedstawia rzeczy użytkowe, które wykorzystywane były tylko przez tę kulturę.
Muzeum Szlachty Mazowieckiej oddział Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie
ul. Świętochowskiego 16
06-430 Gołotczyzna
tel. 23 671 30 78
W skład oddziału w Gołotczyźnie wchodzi kilka kompleksów budowlanych, charakteryzujących się ciekawymi atrakcjami oraz wystawami tj.
◦ Dworek drobnoszlachecki
Temat wystawy: wnętrza dworkowe drobnej szlachty
◦ Dworek Aleksandry Bąkowskiej
Temat wystawy: Szlachta Mazowiecka w malarstwie i wnętrzach, Malarstwo Adama Feliksa Ciemniewskiego (1866-1915)
◦ Dom Aleksandra Świętochowskiego „Krzewnia ”
Temat wystawy: Ekspozycja biograficzna Aleksandra Świętochowskiego (1849-1938), twórcy polskiego pozytywizmu
◦ Budynki inwentarskie
Temat wystawy: maszyny rolnicze oraz dawny sprzęt gospodarstwa domowego, park z pomnikami przyrody.
Szczegółowe informacje dotyczące dni oraz godzin otwarć wyszczególnionych punktów muzealnych wraz z cenami biletów można uzyskać na stronie internetowej Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Jesteśmy przekonani, że osoby zdecydowane na poznanie wystaw będą usatysfakcjonowane.