Dzieje Ciechanowa
Początki naszego rodu. Wybierzmy się w podróż do przeszłości Ciechanowa.
Według zapisów historycznych osadnictwo na tutejszych ziemiach istniało już w VII w. Badania archeologiczne wskazały na obszar Farskiej Góry. Pierwsze informacje pisemne o ciechanowskim grodzie pojawiły się w 1065 roku, w formie dokumentu dotyczącego pobierania dziesięciny wystawionego przez Bolesława Śmiałego. Natomiast według legendy Ciechanów powstał dzięki legendarnemu Ciechanowi, który wraz ze swoją żoną szukał miejsca na osiedlenie. Rozległe, urodzajne ziemie i obfitość terenów w zwierzynę sprawiły, że Ciechan zadomowił się i zbudował drewniany gród na terenach dzisiejszego Ciechanowa. Prawa miejskie zostały nadane w połowie XIV wieku przez ks. Siemowita III i potwierdzone w 1400 roku przez jego syna Janusza I. W tym samym wieku Ciechanów stał się stolicą Ziemi Ciechanowskiej.
Na przestrzeni wieków Ciechanów przechodził wzloty i upadki. Wyróżniał się na tle innych grodów i stanowił centrum obronne kraju. Z jednej strony rozwojowi osadnictwa sprzyjało położenie zlokalizowane na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Miasto wzbogacało się głównie dzięki rzemieślnikom, rolnikom i kupcom. Z drugiej strony Ciechanów często ograbiany był przez liczne ludy – Litwinów, Prusów, Pomorzan, Jadźwingów. Ciężkie najazdy Szwedów w latach 1657 i 1708, spowodowały upadek Ciechanowa oraz zmniejszyły liczbę jego mieszkańców o znaczącą połowę. Dodatkowymi niedogodnościami były pojawiające się epidemie oraz pożary.
Z upływem lat miasto rozwijało się i kwitło. W drugiej połowie XIX wieku powstał pierwszy browar, cegielnia, cukrownia, młyn parowy oraz kolej. Ewoluowała także kultura i oświata. W XX wieku powstawały liczne organizacje społeczne i zawodowe. Kolejne spustoszenia materialne oraz ludzkie przyniosła miastu wojna światowa, w wyniku której w obozach koncentracyjnych zginęło, aż 40% mieszkańców. Po 1961 roku odnotowano progres w obszarze gospodarki i przemysłu. Tym samym znacząco wpływając na wzrost demograficzny miasta.