Zmiana czasu z zimowego na letni. Jak poradzić sobie z rozregulowanym organizmem?
W miniony weekend wskazówki zegarów przesunęliśmy o godzinę do przodu. Smartfony oczywiście przestawiły się same i gdyby ludzki organizm też miał zdolność szybkiej zmiany dobowego rytmu, nie byłoby żadnego problemu. Tymczasem zmiana czasu o godzinę powoduje całkowite rozregulowanie cyklu snu i pogarsza samopoczucie. Jak przyspieszyć adaptację organizmu do zmiany czasu? Podpowiadamy!
Niedobory kortyzolu i melatoniny
Zmiana czasu, czy to z letniego na zimowy, czy odwrotnie, jest prawdziwym koszmarem dla osób zmagających się z bezsennością. W okresie przejściowym wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za regulację rytmu dobowego, jest zaburzone. W związku z tym możemy zauważyć trudności z zasypianiem wieczorami i budzeniem się rano.
Zmiana czasu to także większe stężenie kortyzolu w organizmie. Jest to niestety hormon stresu, który osłabia nasz organizm i wpływa na pogorszenie samopoczucia. Niektórzy po zmianie czasu mogą odczuwać ciągłe zmęczenie, cierpieć na bóle głowy i mieć zaburzenia apetytu. Te negatywne skutki na szczęście można złagodzić przy pomocy odpowiedniej diety.
Daj swojemu ciału czas
Najlepiej byłoby stopniowo przenosić się w nową strefę czasową. Początkowo powinniśmy kłaść się i wstawać o tej samej porze, czyli jeśli zimą wstawaliśmy o 7:00, to po zmianie czasu będzie to 8:00. Stopniowo powinniśmy kłaść się i wstawać odrobinę wcześniej. To jednak nie jest możliwe u osób pracujących lub uczęszczających do szkoły. W związku z tym pozostaje nam wzmocnienie organizmu za pomocą diety i aktywności fizycznej.
W tym trudnym okresie przejściowym warto dostarczać organizmowi dużo witamin z grupy B. Warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości gorzką czekoladę i spożywać na obiady tłuste ryby. Niezwykle pomocne okażą się również długie spacery lub sport, dzięki czemu wieczorne zaśnięcie będzie łatwiejsze. Na wieczór nie warto się również objadać. To nie tylko ułatwi zasypianie, ale także wstawanie następnego dnia.
Trudności adaptacyjne po zmianie czasu występują około tygodnia. Zdarza się jednak, że ludzie zmagają się z nimi znacznie dłużej.