Jak ugotować idealną zupę borowikową?
Borowika możemy śmiało określić mianem grzybowego króla lasu. Nie tylko obłędnie smakuje, ale jest też bardzo zdrowy. Warto wiedzieć, że jest bogatym źródłem białka i ma go aż 28-33 g/100 g suchej masy. Do tego jest świetnym źródłem dobrze przyswajalnego fosforu, magnezu, potasu i żelaza, a także witamin z grupy B, takich jak B1, B2, B3 oraz witaminy C. Jeżeli sądzicie, że na tym jego zalety się kończą, to powinniście wiedzieć, że w jego owocnikach występuje aż 8 aminokwasów egzogennych. Niewątpliwie warto jeść borowiki, tym bardziej że są wartościowe i pozytywnie wpływają na układ trawienia, a także na układ krążenia. Skoro jedzenie borowików jest zalecane, to czas poznać najlepszy przepis na zupę borowikową.
Dobry borowik suszony to podstawa
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że aby uzyskać wyjątkowy smak zupy grzybowej należy znaleźć dobrej jakości grzyby. Oczywiście można je zbierać, ale jednak należy mierzyć siły na zamiary, a zresztą sezon jest krótki. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest zakupić borowika suszonego w sklepie internetowym znajdziecie najsmaczniejsze okazy. Pamiętajcie, że lepiej kupić grzyby w dobrym sklepie, gdyż jest to bezpieczne. Nie ma sensu ryzykować własnym zdrowiem czy życiem tylko po to, aby zaoszczędzić. Ale wracają już do przepisu na obłędną zupę borowikową, musicie wiedzieć, że potrzebujecie około 20 dag suszonych borowików, które należy namoczyć, najlepiej przez całą dobę. Po tym czasie odcedzacie grzyby. I już można przejść do kolejnego etapu, czyli ugotować bulion.
Gotujemy bulion
W wysokim garnku umieszczamy 1 kg marchewki, 1 kg pietruszki, 1 średni seler. Oczywiście warzywa warto po obraniu pokroić w plastry czy paski- jak wolicie. Do garnka wkładamy jeszcze dwie opalone cebule . Dodajemy 20 dag żeberka wieprzowego, jedną ćwiartkę z kurczaka, a także pół kilograma giczy wołowej. Całość zalewamy wodą, solimy, pieprzymy i gotujemy na małym ogniu przez około 2 godziny. Jednak już po godzinie należy dodać do wywaru pół kilograma żeberek wędzonych. Po tym czasie dodajemy jeszcze 2 duże pory. Gdy upłynie zalecany czas gotowania wyłączamy gaz, ale wtedy przykrywamy zupę pokrywką. Czekamy aż wystygnie i wtedy usuwamy z niej wszystkie warzywa oraz mięso, które notabene można potem wykorzystać na farsz do pierogów. Skoro już bulion jest gotowy można przejść do kolejnego ważnego etapu.
Ciąg dalszy jest łatwy
Teraz możemy już zająć się grzybami. Otóż borowika suszonego kroimy na małe kawałki, następnie przesmażamy z dodatkiem dwóch wyciśniętych ząbków czosnku. Warto oczywiście wcześniej dodać na patelnię około 2 łyżki oliwy z oliwek. Smażymy grzyby przez około 10-20 minut i gdy zauważymy, że są już zarumienione, przerzucamy całość do naszego bulionu, który oczywiście ponownie należy gotować. Tym razem przez godzinę. Gdy bulion się gotuje, możemy przejść do kolejnego etapu i pokroić pół kilograma ziemniaków w kostkę, a następnie ugotować w osolonej wodzie. Gdy ziemniaki będą już miękkie, przerzucamy jest na patelnię. Dodajemy 4 łyżki smalcu ze skwarkami i całość smażymy, aż ziemniaki podpieką się. A gdy bulion z grzybami jest już gotowy wrzucamy do niego ziemniaki i to już prawie finisz, bo…
Pozostają już drobne rzeczy do zrobienia
Nasza wybitna zupa borowikowa jest już prawie gotowa. Zasadniczo już jej smak jest obłędny, ale można sprawić, że będzie jeszcze wybitniejszy. Wystarczy tylko przygotować zasmażkę. Otóż jej zrobienie jest więcej niż proste, jest banalnie proste. Na patelni umieszczamy 2 łyżki masła, a gdy się roztopi dodajemy 4 łyżki mąki pszennej. Całość energicznie mieszamy i czekamy, aż masa zacznie się rumienić. Oczywiście należy na bieżąco oceniać jej stan i mieszać. I gdy masa będzie już brązowa, to jeszcze ciepłą dorzucamy do zupy i ponownie gotujemy. Teraz czeka już najprzyjemniejszy etap, czyli jedzenie. Do porcji zupy możecie dodać jeszcze garść grzanek. Możecie też dodać łyżkę śmietany, ale nie jest to koniecznie. Ta zupa jest tak smaczna, że gwarantujmy, że na jednej czy też dwóch porcjach na pewno się nie skończy.