Ulewne deszcze, czyli dlaczego warto gromadzić deszczówkę
Ciechanów ma za sobą dni przepełnione intensywnymi opadami deszczu. W przyszłości coraz częściej będziemy mieli do czynienia z nieprzewidywalną pogodą. Susza będzie występować zamiennie z ulewnymi opadami deszczu, przez które powstaje zagrożenie powodziowe. Warto więc rozważyć sposoby na gromadzenie deszczówki. Dla bezpieczeństwa, oszczędności i ekologii.
Korzyści z gromadzenia deszczówki
W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z suszą, przez co liczne samorządy w Polsce poważnie rozważają wprowadzenie kar za podlewanie ogrodów, czy mycie aut, w suchych tygodniach lipca i sierpnia. A przecież wszyscy chcą cieszyć się pięknym letnim ogrodem. W związku z tym warto gromadzić deszczówkę, by mieć zapas wody na „suchą godzinę”. Dzięki intensywnym opadom deszczu możemy zgromadzić litry wody do wykorzystania w rozmaity sposób: do mycia elewacji domu, samochodów, podlewania ogrodu, a nawet do spuszczania wody w toalecie. To darmowa woda, dzięki której gospodarstwo domowe stanie się bardziej ekologiczne i piękniejsze. Zwiększenie retencji wody na prywatnej posesji chroni nas także przed podatkiem deszczowym, który obowiązuje w miejscach o niskiej retencyjności, na przykład zalanych betonem.
W jaki sposób zbierać deszczówkę?
W sklepach dostępne są przepiękne pojemniki na deszczówkę. Problem w tym, że są również drogie, chociaż inwestowanie w nie i tak się opłaca. Zamiast tego możesz postarać się także o inne pojemniki, czy beczki, w których z powodzeniem można zbierać wodę deszczową. Użyj wyobraźni, a naprawdę odmienisz oblicze swojego ogrodu, oczywiście na lepsze! Fajnym rozwiązaniem są również oczka wodne, znakomite do zbierania deszczówki, a przy okazji będące świetną ozdobą ogrodu. Taki mały staw w ogrodzie będzie również przyjaznym przystankiem dla owadów i ptaków, którym w czasie suszy także jest bardzo ciężko.
Zbieranie deszczówki to pomysł praktyczny i opłacalny. Ograniczenie zużycia wody z sieci wodociągowej znacząco obniży nasze rachunki, zwłaszcza wiosną i latem, gdy ogród wymaga większego nawadniania.