Inauguracja prac nad miejską farmą fotowoltaiczną w Ciechanowie zaplanowana na styczeń
W mieście Ciechanów, początek nowego roku jest związany z rozpoczęciem inwestycji dotyczącej miejskiej farmy fotowoltaicznej. Przewiduje się, że prąd będzie dostarczany z tej farmy już od czerwca. Obiekty użyteczności publicznej skorzystają na tej inwestycji poprzez dostęp do energii elektrycznej, co przyniesie znaczne oszczędności dla całego miasta.
Planowane jest, że farma fotowoltaiczna dostarczy energię elektryczną do blisko 500 punktów poboru, obejmując m.in. miejski monitoring, fontannę, budynki ratusza, urządzenia sygnalizacji świetlnej, Park Nauki Torus oraz Miejską Halę Targową Bloki. Właśnie w tej hali prowadzi swoje stoisko Pani Danuta Ceranowska, która od 7 lat zmaga się z wysokimi kosztami energii. Handlowcy działający w strukturach hali oczekują, że nowa farma przyczyni się do obniżenia opłat za prąd. Pani Danuta wyraziła nadzieję na poprawę warunków pracy dzięki niższym kosztom eksploatacji hali.
Głównym beneficjentem tej inwestycji będą mieszkańcy miasta Ciechanów, dla których niższe koszty energii oznaczają bezpośrednie oszczędności. Ponadto, większość przedszkoli i szkół w mieście już korzysta z technologii fotowoltaicznej, co prowadzi do redukcji kosztów utrzymania tych instytucji. Andrzej Niestępski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechanowie, potwierdził, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd.
Planowana miejska farma fotowoltaiczna zostanie zlokalizowana przy ulicy Tysiąclecia, w sąsiedztwie miejskiej elektrociepłowni. Przewiduje się, że inwestycja zostanie ukończona do połowy 2025 roku. Małgorzata Niestępska, prezes Elektrociepłowni Ciechanów, podkreśliła, że ta inwestycja przyniesie korzyści dla mieszkańców miasta poprzez obniżenie kosztów energii elektrycznej dla obiektów miejskich, co z kolei pozwoli na utrzymanie niskiego poziomu podatków.