Wybierz się w weekend na wystawę “Beksiński w Opinogórze”
Jeśli szukasz pomysłu na wolny weekend proponujemy odwiedziny wystawy „Beksiński w Opinogórze – romantyzm nieoczywisty”.
Wystawa Zdzisława Beksińskiego dostępna jest w Muzeum Romantyzmu. To wyjątkowe miejsce z niezwykłym klimatem sprzyja znakomitemu odbiorowi dzieł. Wystawę można oglądać do końca października 2021 roku. Prace wystawione w Opinogórze zostały sprowadzone ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Wystawa została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego pana Adama Struzika. Organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Ciechanowie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.
Wystawa ukazuje twórczość artysty w zupełnie innym świetle. Trzeba przyznać, że jest bardzo intrygująca. Można na niej obejrzeć, aż pięćdziesiąt pięć obrazów namalowanych farbami olejnymi oraz prace fotograficzne, które w artystyczny sposób przedstawiają portrety małżonki malarza. Prace ukazują subtelną stronę twórcy. Ponadto to co jest również ciekawym elementem tej wystawy to zaprezentowane prace rysunkowe z czasów gdy artysta był jeszcze dzieckiem. Odnajdziemy w nich korzenie i wczesne inspiracje malarza.
Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku w 1929 roku, zmarł w Warszawie w 2005 roku. Był artystą o niezwykłym talencie twórczym. Działał jako architekt, inżynier, malarz, fotograf, rzeźbiarz, rysownik oraz grafik komputerowy. Ukończył studnia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Na swoim koncie miał mnóstwo wystaw, wyróżnień i nagród. Pośmiertnie ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski postanowił uhonorować artystę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury. Ponadto został odznaczony Medalem 150 – lecia Fotografii za wybitne zasługi w tej dziedzinie.
Artysta został zamordowany w swoim mieszkaniu w 2005 roku. Zbrodni dokonało dwóch chłopców. Jeden w wieku 19 lat, drugi w wieku 16 lat. Za popełniony czyn zostali skazani na kilkanaście lat więzienia.
Bilety wstępu plasują się w umiarkowanych cenach. Normalne bilety kosztują wynoszą 25 zł, natomiast ulgowe 15 zł. Jako redakcja serdecznie polecamy obejrzenie wystawy.